گارتنر (Gartner) یک شرکت پژوهشی و مشاوره امریکایی است که در زمینه ارائه خدمات برون سپاری، تحقیق و پژوهش و مشاوره فناوری اطلاعات فعالیت می کند. این شرکت معتبر با بیش از 40 سال سابقه و داشتن 14000 مشتری در بیش از 100 کشور جهان، در فوریه هر سال یک گزارش تطبیقی از شرکت های فعال در حوزه ی هوش تجاری ارائه می دهد.

یکی از بخش های مهم این گزارش Magic Quadrant یا مربع جادویی است که فروشندگان محصولات هوش تجاری را بر اساس 2 معیار طبقه بندی می کند:

  1. میزان کامل بودن چشم انداز (Completeness of Vision)
  2. داشتن قابلیت اجرایی (Ability to Execute)

Magic Quadrant 2020

روش ارزیابی شرکت ها در این گزارش فاش نمی شود و امتیازهای کسب شده در مجموع جایگاه هر شرکت را در بازار در یکی از چهار بخش Magic Quadrant مشخص می کند.

  • رهبران (Leaders): مهمترین شرکت های معرفی شده در این گزارش در این بخش قرار می گیرند که هم از نظر کامل بودن چشم انداز و هم داشتن قابلیت اجرایی محصولات در بالاترین سطح نسبت به سایر رقبا ارزیابی شده اند.
  • چالشگران (Challengers): این دسته شامل شرکت هایی است که محصولات آن ها قابلیت اجرایی بالایی دارد اما در زمینه کامل بودن چشم انداز، امتیاز کمتری به نسبت رهبران کسب کرده اند.
  • رویاگران (Visionaries): در این دسته شرکت هایی معرفی می شوند که چشم انداز کامل تری نسبت به چالشگران دارند ولی قابلیت اجرایی محصولات آن ها به نسبت رهبران کمتر ارزیابی شده است.
  • تازه کاران (Niche Player): در این دسته، شرکت های نسبتا تازه کاری معرفی می شوند که امیدوارند در سال های آتی موقعیت بهتری در Magic Quadrant به دست آورند.

 


دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!